Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia

Czcionka:

Zastrzegam też obowiązek utrzymywania nauczycieli i szkółek po wsiach kosztem ogółu mieszkańców"

fragment testamentu hr. Karola Brzostowskiego z 29 listopada 1853 roku

 

Realizacja procesu kształcenia i woli wielkiego reformatora i późniejszego Patrona szkoły przed I wojną światową możliwa była wyłącznie w domach prywatnych, gdyż osobnego budynku po prostu nie było.

W latach 1919 – 1924 nauczanie dzieci prowadzono w murowanym budynku Gminy przy Rynku (obecnie Plac Karola Brzostowskiego), w systemie jednoklasowym, programem klas I – IV.

W latach 1928 – 1934 zorganizowano szkołę dwuklasową o programie edukacyjnym klas I – VI, wówczas znów wynajmowano pomieszczenia prywatne. Trudne warunki nauki i pracy nauczycieli zmobilizowały mieszkańców Sztabina do rozpoczęcia starań o wybudowanie budynku szkoły ze środków Fundacji Sztabińskiej. Ówczesny administrator – inż. Kulczycki w znaczącym stopniu pomógł podjąć taką uchwałę i przyznał 50 tys. złotych na realizację celu. 25 lipca 1934 roku dokonano aktu poświęcenia kamienia węgielnego i według projektu architekta A. Muzolfa rozpoczęto upragnioną budowę. (W akcie założycielskim mówi się o Szkole Podstawowej im. hr. Karola Brzostowskiego w Sztabinie. Nazwy tej jednak nie używano aż do nadania imienia szkole w roku 1992). Znaczną kwotę pieniędzy pozyskano z dobrowolnych składek mieszkańców, jak też i przy ich poważnym wkładzie pracy.

W 1935 r. oddano do użytku trzy klasy, a w dwa lata później ostatecznie ukończono prace. Dwupiętrowy budynek z dwoma mieszkaniami nauczycielskimi i czterema izbami lekcyjnymi był dumą i owocem ciężkiej pracy oraz wyrzeczeń mieszkańców tej niewielkiej miejscowości.

W czasie II wojny światowej został uszkodzony dach, ale wrażliwi sztabinianie szybko uwinęli się z naprawą. Po II wojnie światowej pierwszym kierownikiem szkoły była pani Przybyszewska. W roku szkolnym 1945/1946 w klasie VII Siedmioklasowej Szkoły Powszechnej w Sztabinie uczyło się 25 uczniów, natomiast 19 uczniów uczęszczało do Gimnazjum w Sztabinie. Wraz z systematycznym wzrostem liczby uczniów zaistniał problem pomieszczeń lekcyjnych – znów trzeba było je wynajmować od osób prywatnych.

Dla uczczenia Tysiąclecia Państwa Polskiego, w ramach kapitalnego remontu, z dobrowolnych składek mieszkańców rozbudowano istniejący już budynek. Wiele prac wykonano w tzw. czynie społecznym, a także dzięki pomocy patronackiej Fabryki Obuwia w Augustowie. 29 listopada 1967 r. oddano do użytku nowe 3 – izbowe skrzydło, aby program ośmioklasowej szkoły mógł być realizowany bez przeszkód. W roku szkolnym 1973/74 szkoła w Sztabinie przyjmuje obowiązki Zbiorczej Szkoły Gminnej. Reorganizacja znów przynosi problemy lokalowe i pojawia się konieczność rozbudowy. Niestety, z wielu złożonych przyczyn zostaje przerwana aż na 10 lat.

Dzięki usilnym staraniom dyrekcji, władz administracyjnych i rodziców udaje się wznowić prace budowlane i 28 marca 1987 r. ostatecznie oddaje się do użytku 2 – piętrowe skrzydło, z 12 salami lekcyjnymi, szatnią i pracownią techniczną, połączone z istniejącą już „starą częścią” szkoły.

Po pięciu latach uczniowie zyskują upragnioną salę gimnastyczną. Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Sztabin.

W dniu 05 czerwca 1992 r., po długoletnich staraniach dyrekcji i grona pedagogicznego oraz rodziców, szkoła otrzymuje imię swego fundatora – hr. Karola Brzostowskiego, a rodzice fundują sztandar, który towarzyszy ważnym uroczystościom.

01.09.1997 roku w wyniku połączenia Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego utworzono Zespół Szkolno – Przedszkolny.

W wyniku reformy szkolnej 01 września 1999 r. utworzono  Gimnazjum w Sztabinie, które weszło w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Szkoła podstawowa staje się szkołą sześcioklasową. W jednym budynku muszą pomieścić się klasy nauczania zintegrowanego, klasy IV – VI szkoły podstawowej oraz klasy I – III gimnazjum.

01.09.2003 r. przekształcono Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zespół Szkół Samorządowych. I jak wcześniej – znów borykamy się z kłopotami lokalowymi. Oddział dzieci 3-letnich mieści się przy ulicy Sportowej, a 5-latki i 6-latki w budynku przy ulicy Rybackiej.

Szkoła naucza i wychowuje w duchu ważnych wartości patriotycznych, religijnych i moralnych, a wzorując się na swoim patronie, pragnie, by uczniowie mieli na uwadze, iż w pracy jest bogactwo i szczęście człowieka".

W roku szkolnym 2009/2010 w ZSS uczy się 370 uczniów, pracuje 35 nauczycieli i 8 pracowników obsługi. Oprócz klas lekcyjnych wyposażonych w niezbędne pomoce, posiadamy dwie pracownie komputerowe, przy bibliotece szkolnej działa Multimedialne Centrum Informacji.

Z dniem 1 września 2017 r. Zespół Szkół Samorzadowych w Sztabinie ulega przekształceniu w Szkołę Podstawową w Sztabinie. Szkoła Podstawowa ponownie staje się szkołą ośmioklasową. Następuje wygaszanie Gimnazjum.

 

Z biegiem lat

Z biegiem lat

Budowa szkoły

Budowa szkoły

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny